U subotu 15. prosinca 2018. godine upaljena je na Trgu kralja Tomislava u Samoboru i treća adventska svijeća, pastirska svijeća ili svijeća poniznosti i jednostavnosti. Nakon uvodne adventske pjesme koju je na trubi odsvirao Viktor Meczner, okupljene je pozdravila tajnica Ogranka MH Samobor Lada Lokmer, poželjevši svima jednostavno življenje u skromnosti i poniznosti, uz uvažavanje svakog čovjeka.
Đakon Župe sv. Anastazije Samobor, Majk Rušec, blagoslovio je 3. svijeću, koju je potom upalio predstavnik Komunalca d. o. o. Pavao Mihelić te je izmoljena zajednička molitva, blagoslovljena svijeća, Grad Samobor i svi njegovi žitelji, nakon čega su članice i članovi udruge Etnofletno otpjevali nekoliko prigodnih adventskih pjesama.
U ime Grada Samobora događanju je nazočio predsjednik Gradskog vijeća Miran Šoić.
Prigodnu adventsku pjesmu pročitala je članica Književnoga odjela Ogranka MH Samobor Nada Bošković.
U predvorju poduzeća Komunalac otvorena je Božićna izložba umjetničkih radova članova Likovnoga odjela Ogranka MH Samobor i Ogranka MH Sveta Nedjelja.
U programu koji se odvija od 2013. godine pod pokroviteljstvom Grada Samobora, a u organizaciji Ogranka MH Samobor, na samoborskom je glavnom trgu upaljena prva adventska svijeća.
Nakon uvodne adventske pjesme koju je na trubi odsvirao Viktor Meczner, okupljene sudionike i građane pozdravio je predsjednik Ogranka MH Samobor Gordan Črpić, zahvalivši svima na dolasku te govoreći o značenju prve adventske svijeće – proročke svijeće ili svijeće nade.
U organizaciji udruge Samoborska vinska cesta te u suradnji s Ogrankom MH Samobor, Turističkom zajednicom Grada Samobora i udrugom Etnofletno, održana je manifestacija samoborskog Martinja na kojemu su se svojim stihovima predstavili i članovi Književnoga odjela Ogranka MH Samobor: Koviljka Vlahović-Telišman, Vlasta Mažuranić, Nada Bošković i Zoran Perović.