U petak su članovi Likovnog odjela Ogranka MH Samobor prisustvovali otvorenju izložbe radova nastalih u kolovozu 2017. godine na likovnoj koloniji Cvičkorel pri Svetniku v Gaju u Sloveniji. Sudionici ove međunarodne manifiestcije bili su: Grozdana Korpar, Snježana Zakanj Radovanić, Nevenka MIklenić, Zdenka Resar, Milan Kuhar i Željko Nemec. Izložba je postavljena i otvorena u Brežicama.
U samoborskoj galeriji Art Zumbur otvorena je izložba akademskog slikara Željka Nemeca Nježnost u crno bijelom. Osvrt na fotografije dala je Branka Hlevnjak:"Nizanka ovih crno bijelih fotografija stoji pred nama kao dio jedne moćne cjeline koja nije nužno vezana uz original s kojeg su povećanjem skinuti detalji, nego još veće, one imaginarne, koja rasipa oblike i daje vidovnjacima, umjetnicima, fotografima i drugima priliku da odaberu prema vlastitom nahođenju oblik i produhove ga medijem u kojem se izražavaju. Željko Nemec odabrao je nježnost cvjetne latice.![]()
U prostorijama Ogranka MH Samobor Željko Nemec, član Likovnog odjela Ogranka, održao je predavanje iz povijesti umjetnosti o Salvadoru Daliju. Predavanja iz povijesti umjetnosti održavaju se svakog prvog ponedjeljka u mjesecu u prostorijama udruge na Trgu Matice hrvatske 5 u Samoboru.
Na sam Badnjak koji je ujedno i rođendan Samoborke i dobrotvorke Dragice Vrbenski, postavljen je vijenčić na njenu rodnu kuću u samoborskom Gornjem kraju. Dragica Vrbenski veći je dio svoga života provela u Americi, no nikada nije zaboravila rodni kraj i drage domaće ljude, kojima je za svoga života rado i često pomagala. Poslije njenje smrti osnovana je Zaklada Dragica Vrbenski. Nagrada koja nosi ime naše pokojne sugrađanke dodjeljuje se svake godine za najbolje pjesničko ostvarenje na Susretima samoborskih pjesnika Pri svetem Mihalu. Na rodnoj, sada već poprilično trošnoj kućici donatorice nalazi se i spomen ploča koju su postavili članovi Ogranka Matice hrvatske u Samoboru u znak poštovanja i sjećanja na dobrotvorku. Ovoga su Badnjaka vjenčić na kuću postavile gđa Ivanka Brekalo i tajnica Ogranka Lada Lokmer.
U subotu 23. prosinca upaljena je i četvrta adventska svijeća, anđeoska svijeća ili svijeća ljubavi. Pjesmom su vrijeme Došašća uljepšale članice i članovi udruge Etnofletno, zbor mladih župe iz Luga Samoborskog i okupljeni građani. O značenju svijeće govorio je predsjednik Ogranka MH Samobor Gordan Črpić, a svijeću i okupljene blagoslovio je kapelan Danijel Hačko.
U emisiji Radio Samobora Epicentar, voditelj Prirodoslovnog odjela Ogranka MH Samobor, g. Želimir Štahan, na zanimljiv je način objasnio promjene koje se događaju u prirodi i čovjekovom okruženju, a uvjetovane su izmjenama godišnjih doba.